Duet – bursztynowa opowieść o wirowaniu

Zwykły wpis

Recenzja (Galeria QuaggaArt)

Bursztynowe echa

Patrzę na nie i widzę przeszłość, która tak naprawdę mogła nigdy nie istnieć. Przemarsze wojsk, wędrówki plemion, które – być może – nigdy nie zawitały na mapę historii. Widzę relacje handlowe, trudne wymiany, w których często realny towar służył tylko za pretekst do tego, by zaprosić kogoś na wyczekiwaną z dawna wieczerzę.

Widzę, jak bursztyn staje się dziedziną wokół której rozkwita kultura i przemysł.

Bursztynowe szlaki zmieniają nasze historie – losy państw, indywidualno-rodzinne koleje losów.

Migracje, spory, wojny i rozejmy. Chłód bałtyckiej wody, pustka nadmorskich lasów – poszukiwacze lśniących bryłek, czasem cenniejszych niż złoto.

Podstawa dobrobytu i budulec piękna. Dzięki niemu złociste oczy kobiet wydawały się kolejnym oszlifowanym kamieniem zastygłej żywicy. Był też tworzywem, które inkrustowało ściany magnackich rezydencji, swą okładziną zmieniało codzienne oblicze sprzętów na coś cenniejszego, niż wszelkie dostępne szlachetne budulce.

Bursztyn tworzył mistrzów, pozwalał rzemieślnikom wykraczać poza granice własnej klasy, łamał system kastowy — człowiek genialnie tworzący z niego nie tylko formy użyteczne, ale i fantastyczne, stawał się artystą równym mistrzom pędzla i lutni, jubilerem, który dzięki skali własnej aktywności łamał obowiązujące w cechu zasady. Wyrastał bowiem ponad przeciętność.

ElsieArt stworzyła iluzję, odbicie cieni przeszłości. Jak nić babiego lata- delikatnie snująca opowieść o na wpół legendarnych czasach, gdy bursztyn dawał niezależność, pewność i władzę. I zdobił cenniej niż cokolwiek innego.

Duet – jak dwa dziecięce bączki, splecione w opowieść o wirowaniu – przez czas, przez opowiedziane i jeszcze niepoznane historie. Tyle jest bursztynowych elementów w życiu każdego z nas, zawsze. Przestajemy stopniowo je widzieć, powszednieją. ElsieArt daje im nowe znaczenie – jej Duet jest jak aluzja, napomknienie, by nie zapominać, że piękno wciąż kryje się w rzeczach powszednich i oswojonych.

Marta Śmietana

Duet

Duet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s