Nieznaczne stylizacje

Zwykły wpis

Recenzja (Międzynarodowa Galeria Sztuki Współczesnej QuaggaArt)

Nieznaczne stylizacje

Są takie połączenia, które stanowią klasę samą dla siebie. Czasem trudno jest wytłumaczyć, dlaczego jedno zestawienie jest lepsze od drugiego i mocniej zapada w pamięć. Czasem po prostu tak jest, że coś od razu przykuwa naszą uwagę – mimo, że pozornie jest bardzo zwyczajne i proste, zaś inne, mimo wielu wysiłków, nie jest w stanie niczym nas zainteresować. Tak dzieje się i już, nie ma rady na impulsy i emocje.
Wśród wielu połączeń zestawienie turkusów i srebra wydaje się być wymarzone. Idealne, wyrozumowane, wykalkulowane, oszacowane tak, by wzbudzić zachwyt. Nawet, jeśli rzeczywista konstrukcja operująca tymi dwoma komponentami jest w istocie bardzo prosta, zwyczajna, codzienna. To zjawisko występuje w przypadku kolczyków wykonanych przez ElsieArt.
Kolczyki srebrne, zrobione z turkusów i oksydowanego srebra, dość długie, lecz ich główna linia złamana jest obecnością dwóch krążków kamiennych oraz mocującego srebrnego kwadracika. Żyłkowany turkus i oksydowane srebro. NIC więcej, żadnych lśniących koralików. Mat naturalny uzupełniony o dodatkowo wygenerowany brak lśnienia.
W życiu nie chodzi chyba o to, by siermiężna prostota zdominowała nasze dni. Często jednak umiejętność odkrycia elitarnej urody w przedmiotach niepoddawanych nadmiernej stylizacji wydaje się być największą ze sztuk. Umieć wskazać coś, co wywołuje wzruszenie i pragnienie posiadania obiektów tak na pozór zwyczajnych. Zestawić ze sobą dwa swiaty tak, by niewiele dodając, stworzyć zupełnie nową jakość. Być twórcą-akompaniatorem, a nie demiurgiem zmieniającym cały świat. Pozwolić tworzywu mówić własnym głosem nawet, jeśli czasem jest on nieco pęknięty. Tak, jak robi ElsieArt tworząc swoją biżuterię.
O turkusowyćh kolczykach pisze na swojej stronie w sposób nastepujący: „Kolczyki wykonane ze srebra (…), oraz naturalnych Turkusów. W całości wykonane ręcznie. Piekne krążki naturalnego Turkusu zostały „uwięzione” w obręczach z czystego srebra. W końcowej fazie kolczyki zostały zoksydowane”. Proszę to sobie wyobrazić – zwyczajnie, bez ozdobników. Są piękne, nieprawdaż?…
Marta Śmietana

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s